SLAMMys Music and Performing Arts Issue | Music | Salt Lake City | Salt Lake City Weekly

SLAMMys Music and Performing Arts Issue 

2002 SLAMMy Readers’ Ballot Results

Pin It
Favorite

Years ago, it was simply the Music Issue. Somewhere along the way, it became the Music & Performing Arts Issue. Now, it’s the SLAMMy (“Salt Lake Area Music & More”) Issue. Whatever the name, it remains simply an opportunity for Salt Lake City Weekly to give specialized ink to even more local musicians and performers than usual—and, of course, throw a big SLAMMy party and run up a bar tab on the paper’s dime (at Xscape on Friday, Sept. 20, in case you hadn’t heard).


As always, we’re kicking it off with the results of our annual readers’ poll, where you (some of you more than once or twice—naughty!) voted for the local stuff that makes life in Zion so much better. Cover rockers Starmy took Best Local CD for their cool Dead Ready disc (we couldn’t agree more); City Weekly won Best Supporter of Local Music (thank ya very much); and, well, read on—what are you waiting for?


Band of the Year: Hudson River School


2. Nova Paradiso


3. Starmy


Best Local CD: Starmy, Dead Ready


2. Hudson River School, Scenes From a Vinyl Recliner


3. Misty Murphy, Circles


Best New Band: Redd Tape


2. Starmy


3. Cosm


Best Rock Band: Erosion


2. Hudson River School


3. SuperSoFar


Best Hip-Hop Band: The Numbs


2. Expression


3. Motivational Speakers


Best Jazz Band: Quadraphonic


2. John Flanders & Double Helix


3. Deluxe Fidelity


Best Blues Band: Cruisaliner Ventilators


2. Blues On First


3. Zach Parrish Blues Band


Best R&B/Funk Band: Optimus Prime


2. Desmo


3. Lisa Marie & The Codependents


Best Bluegrass Band: Purdymouth WV


2. Ryan Shupe & The RubberBand


3. Gift Horse


Best Country Band: Dirty Birds


2. Trigger Locks


3. True Grit


Best Folk/Acoustic Artist: Stacey Board


2. Debi Graham


3. Justin Utley


Best Punk/Metal Band: Thunderfist


2. The Street


3. Form of Rocket


Best Jam Band: Grooveberry Jam


2. Purdymouth WV


3. Tanglewood


Best Party Band: Royal Bliss


2. Purdymouth WV


3. Disco Drippers


Best Female Vocalist: Misty Murphy


2. Melanie Van Orden (Desmo)


3. Wendy Jernigan (Cosm)


Best Male Vocalist: James Woods (SuperSoFar)


2. Mike Sartain (Starmy)


3. Justin Utley (Found)


Best DJ/Turntablist: DJ Birdman


2. Jesse Walker


3. DJ Radar


Best Live Music Venue: Zephyr Club


2. Dead Goat Saloon


3. Liquid Joe’s


Best Club for Local Music: Liquid Joe’s


2. Urban Lounge


3. Kilby Court


Best Local Music Supporter: Salt Lake City Weekly


2. KRCL 90.9 FM


3. TheRockSalt.com


THEATER


Best Acting Company: Plan B Theater Co.


2. Salt Lake Acting Co.


3. Off Broadway Theater Co.


Best Community Acting Company: StageRight Theater Co.


2. Tooth & Nail Theater Co.


3. Utah Theater & Art Co.


Best Local Production: My Left Breast (Plan B Theater Co.)


2. The Eight: Reindeer Monologues (Trolley Square Live)


3. Saturday’s Voyeur (Salt Lake Acting Co.)


Best Original Play: Saturday’s Voyeur (Salt Lake Acting Co.)


2. My Left Breast (Plan B Theater Co.)


3. Arabian Nights (Tooth & Nail Theater Co.)


Best Actor: Jon Hamilton (The Eight: Reindeer Monologues)


2. Keith Stubbs (Tony & Tina’s Wedding)


3. Todd Parmley (Arabian Nights)


Best Actress: Betsy West, My Left Breast


2. Anne Decker (Seeing the Elephant)


3. Erin Anderson (The Eight: Reindeer Monologues)


Best Director: Jerry Rapier, My Left Breast


2. Roger Benington (Arabian Nights)


3. Joe Rogan (The Eight: Reindeer Monologues)


Best Playwright: Susan Miller, My Left Breast


2. Joe Rogan (The Eight: Reindeer Monologues)


3. Roger Benington (Arabian Nights)


DANCE


Best Dance Company: Ballet West


2. Ririe-Woodbury


3. SB Dance


Best Production: Flagrante Delicto


2. Swan Lake


3. Tony & Tina’s Wedding


Best Lead Dancer-Male: Brandin Scott Steffensen


2. Tong Wang


3. Jeffry Rogers


Best Lead Dancer-Female: Maggie Wright


2. Stephanie Slade


3. Anne Marie Polignano


COMEDY


Best Comedy Club: Wiseguys


2. Trolley Square Live


3. Johnny B’s


Best Stand-Up Comic: Keith Stubbs


2. Troy Taylor


3. Cameron Stewart


Best Improv Troupe: Knock Your Socks Off


2. Quick Wits


3. Laughing Stock


POETRY


Best Poetry Slam: Closet Poets


2. A Cup of Joe


3. Blue Kats Coffee


Best Poet: Chris Freckleton


2. Jessica Froggley


3. Joel Long

Pin It
Favorite

More by City Weekly Staff

Latest in Music

  • Too High to Die

    Youthful indiscretion leads to a lifelong obsession with the Meat Puppets.
    • Mar 22, 2017
  • High Strangeness

    Corresponding with the Mothership.
    • Mar 22, 2017
  • Hear the Trees

    Quiet Oaks outgrows their past with Pretty Alright.
    • Mar 15, 2017
  • More »

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Readers also liked…

© 2017 Salt Lake City Weekly

Website powered by Foundation